Poradnia Prehabilitacji i Opieki Okołooperacyjnej

logo prehabilitacja

W marcu 2022 roku w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski, przy współpracy z Prof. dr hab. n. med. Tomaszem Banasiewiczem rozpoczęto działanie innowacyjnego projektu jakim jest: pierwsza w Polsce Poradnia Prehablitacji i Opieki Okołooperacyjnej.

Koncepcja prehabilitacji (www.prehabilitacja.pl) powstała w celu poprawy jakości opieki świadczonej podczas prowadzonego procesu terapeutycznego. Jej poszczególne elementy, wdrożone już na samym początku leczenia, mają pozwolić na uzyskanie lepszego stanu ogólnego organizmu, zmniejszając tym samym natężenie towarzyszących przygotowaniu dolegliwości i ułatwiając pacjentowi powrót do pełnej sprawności po zakończeniu procedury medycznej. Prehabilitacja więc jest jednym z ważniejszych elementów tzw. medycyny okołooperacyjnej, której zamierzonym efektem jest uzyskanie możliwe najlepszego stanu zdrowia. Aktualnie zajmuje się ona przygotowaniem pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej (przygotowywana jest współpraca z innymi oddziałami zabiegowymi).

Zgodnie z przyjętą definicją prehabilitacja skupia się na:

• dbałości o prawidłowy stan odżywienia organizmu,
  • poprawę ogólnej wydolności organizmu poprzez wdrożenie aktywności ruchowej,
  • wsparcie psychologiczne,
  • eliminację szkodliwych nałogów (w tym palenia papierosów i nadużywania alkoholu).

Część okołooperacyjna zajmuje się zwłaszcza:

• dalszą motywacją, koordynacją i dążeniem do zwiększenia „potencjału życiowego”,
  • kontrolą i oceną ran pooperacyjnych – przy współpracy z systemem iWound – aplikacja pozwala na przesyłanie dokumentacji fotograficznej do konsultującego zespołu. Pozwala to na utrzymanie kontaktu i szybką reakcję w przypadku niezamierzonych problemów z gojeniem ran. Postępowanie zgodne z wytycznymi monitorowania i kontroli zakażeń SES z 2020 roku,
  • kontrolą poziomu glikemii – przy współpracy z FreeStyle Libre oraz glukometrami OneTouch.

W ramach poradni prowadzone są wykłady i warsztaty z:

• wykłady i warsztaty: „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”,
  • wykłady i warsztaty: „Rana pooperacyjna – proponowane postępowanie”,
  • warsztaty: „Fizjoterapia – przygotowanie fizyczne przed i pozabiegowe z elementami funkcjonowania śródszpitalnego”.

Lokalizacja:

• ul. 3 Maja, gabinet naprzeciw rejestracji, przed Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej

Godziny otwarcia:

• wtorek 14:00 – 18:00
  • środa 14:00 – 18:00

Personel:

• Kierownik: dr n. med. Krzysztof Karaś
  • Lekarz: lek. Kornel Pieczyński
  • Pielęgniarka: mgr Marta Stankowska
  • Pielęgniarka: dr n. o zdr. Beata Stepanow
  • Sekretarka medyczna: Magdalena Strzębała

Kontakt:

tel: 61 222 8 179 – w godzinach 7:30-14:30

Wskazania dietetyczne przed i po zabiegu operacyjnym:

Przydatne materiały:

IMG 6945

IMG 6955

poradnik cukrzyca

IMG 6940

Działalność poradni realizowana w całości za darmo, dzięki kooperacji z takimi firmami jak: OlimpLabs, Schulke, Aspironix, FreeStyle Libre - Abbott, OneTouch – bardzo dziękujemy.

logobanner