Wirtualny spacer
W ramach projektu "Bez stresu - spacerem po zdrowie", stworzyliśmy dla Państwa wirtualny spacer po nowym budynku szpitala przy ul. 3 Maja. Dzięki tej funkcjonalności mogą Państwo zapoznać się z warunkami pobytu i leczenia w naszej placówce, a bliscy odwiedzający chorych – sprawdzić jak znaleźć właściwy oddział, czy dotrzeć do konkretnej sali.
W ramach projektu, którego głównym celem jest redukcja stresu związanego ze zbliżającą się hospitalizacją, spacerując po wirtualnych przestrzeniach będą Państwo mieli okazję poznać nasz personel, który opowie o działalności danego oddziału oraz przybliży informacje związane z czekającym pacjenta zabiegiem.
Poznaj Szpital Pomnik Chrztu Polski oraz nasz personel w wirtualnej rzeczywistości:
Otwórz wirtualny spacer w nowym oknie - KLIKNIJ TUTAJ
Czym jest wirtualny spacer po Szpitalu
Wirtualny spacer 3D, to kilka lub nawet kilkaset połączonych ze sobą panoram sferycznych tworzących interaktywną trójwymiarową przestrzeń, w której użytkownik może swobodnie przemieszczać się zarówno przed komputerem, trzymając w rękach tablet lub smartfon albo z założonymi goglami VR. Wirtualny spacer pozwala na cyfrowe, realistyczne odwzorowanie budynków oraz pomieszczeń.
Wirtualna przestrzeń Szpitala, w tym przypadku zostaje dodatkowo wzbogacona o interaktywne punkty pozwalające uzyskać informacje o oddziale, wypełnić ankietę satysfakcji po hospitalizacji, poznać nasz personel opowiadający o swojej pracy lub czekających pacjenta zabiegach. Wszystko to, w formie specjalnie przygotowanych materiałów wideo.
Szpital Pomnik Chrztu Polski w wirtualnej rzeczywistości
Wirtualny spacer pozwala na zapoznanie się ze szpitalem, obejrzenie konkretnych oddziałów, sal chorych, gabinetów zabiegowych, sal operacyjnych oraz ich wyposażenia, a także laboratorium, centralnej sterylizatorni czy też kaplicy. Dzięki temu pacjent świadomie podchodzi do wizyty. Wirtualny spacer po Szpitalu Pomnik Chrztu Polski to sposób na dokładne zapoznanie się z warunkami lecznicy bez wychodzenia z domu.
Pobyt w szpitalu zawsze wiążę się z dużym stresem, pojawiamy się w budynku, którego nie znamy, przytłaczającego nas swoją wielkością, a w dodatku mamy w nim kontakt z zupełnie obcymi ludźmi, wykonane zostaną tu procedury medyczne, o których niewiele wiemy. Aplikacja wirtualnego spaceru ma pomóc przyszłym pacjentom, którzy - mając skierowanie na planowy zabieg czy operację - chcą się wcześniej zapoznać z warunkami pobytu i leczenia. Poznają Państwo tutaj nasz wspaniały personel, który opowie o swojej pracy oraz przybliży procedury, które będą mieli Państwo wykonywane - podkreśla Grzegorz Sieńczewski, Dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski.
Wirtualny spacer jako narzędzie walki ze stresem przed hospitalizacją.
Główny Urząd Statystyczny w publikowanych raportach dotyczących ochrony zdrowia w Polaków wskazuje, że zaledwie 40% z nas wykonuje w ciągu roku badania laboratoryjne i jest to tendencja spadkowa. Zaledwie 16% kobiet w 2020 roku wykonało badanie cytologiczne, a niecałe 5% mężczyzn poddało się badaniom poziomu PSA czyli badaniom prostaty. Te liczby mogą być niepokojące, ponieważ według danych Krajowego Rejestru Onkologicznego, rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem u kobiet, a rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn. Podobne tendencje można zaobserwować w odkładaniu na później planowanej hospitacji albo zabiegu.
Boimy się tego, czego nie znamy. Większość z nas nie ma przyjemnych skojarzeń ze szpitalem. Często boimy się bólu, cierpienia i zależności od innych. Niejednokrotnie sam widok białego fartucha wywołuje przyspieszone bicie serca, a nawet atak paniki. Niekiedy strach ten sprawia, że odkładamy w czasie wizytę u lekarza, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Aby temu zapobiec, warto oswoić lęk przed szpitalem. W tym celu przygotowaliśmy aplikację wirtualnego spaceru po naszych oddziałach. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym, jak działamy oraz do poznania nas - pracowników Szpitala Pomnik Chrztu Polski. – dodaje Monika Burchard, psycholog szpitalny.
Lęk przed wizytą u specjalisty nie powinien kierować naszym życiem. Profilaktyka i terapia są najważniejsze i nic nie usprawiedliwia odkładania leczenia na później. Pacjenci często powtarzają sobie, że muszą w końcu udac się do lekarza bo coś ich boli ale odkładają to na dalszy plan, ze względu na brak czasu i strach. Niestety negatywne skutki przekładania wizyty mogą być opłakane i może się okazać, że wizyty w szpitalach i przychodniach będą dużo częstsze, niż nam się wydaje. O zdrowie należy zadbać już dziś, nie czekając aż „samo przejdzie” czy ulegać lękom przed wizytą u lekarza. – zaznacza Mateusz Hen, chirurg, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Pomnik Chrztu Polski.
Zastosowana technologia
Zastosowana w spacerze wirtualnym, innowacyjna technologia prezentacji wnętrz, w odróżnieniu od zwykłych kamer obrotowych 360 st., umożliwia płynne, bezpośrednie poruszanie się w wirtualnej przestrzeni placówki.
W przypadku spacerów takich jak ten po naszym szpitalu, konieczne było użycie dedykowanej kamery Matterport, mającej już niewiele wspólnego z tradycyjną fotografią. Kamera ta pozwoliła na trójwymiarowe skanowanie przestrzeni w podobny sposób w jaki robią to skanery laserowe LiDAR. Dzięki temu powstał fotogrametryczny model 3D nowego budynku przy ul. 3 Maja, co pozwoliło uzyskać efektowne animowane przejścia w trakcie przemieszczania się, szczególnie mocno angażujące widza. Oprócz tego efektu, zastosowana technologia daje m.in. możliwość podejrzenia trójwymiarowego modelu budynku tzw. „domku dla lalek”, przygotowania trójwymiarowe wideo prezentacji, a także dokonywania dokładnych pomiarów wirtualnej przestrzeni – dodaje Karol Napierała, pełnomocnik dyrektora ds. administracji.
Wprowadzona w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski aplikacja wirtualnego spaceru może być pomocna także dla kobiet w ciąży, które wahają się odnośnie tego, gdzie urodzić dziecko. Oczywiście każdą pacjentkę zachęcamy do tego, aby osobiście przyszły do nas i zobaczyły oddział i blok porodowy np. podczas drzwi otwartych, ale teraz mogą to także zrobić dzięki wirtualnej wizycie w naszym szpitalu.