Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
Rejestracja do poradni:

+48 61 222 81 82

Centrala:

+48 61 222 80 00

Wersje Językowe

Pracownia Mammografii

Zapraszamy do pracowni mammografii Szpitala Pomnik Chrztu Polski.

Pracownia Mammografii Szpitala Pomnik Chrztu Polski dysponuje nowoczesnym systemem mammograficznym, który ułatwia wdrożenie pełnozakresowej mammografii cyfrowej.
Aparat daje wiele nowych możliwości diagnostycznych, przyczynia się do zwiększenia liczby badanych pacjentek oraz ich komfortu. Doskonała jakość obrazu gwarantuje tak bardzo potrzebną pewność kliniczną podczas badań przesiewowych raka piersi i podstawowej diagnostyki.

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Mammografia stanowi jedno z kluczowych badań w zakresie diagnostyki piersi.
Dla osób, które poddają się mammografii po raz pierwszy, by zmniejszyć ewentualny stres związany z badaniem i niepewność, przedstawiamy cenne informacje dotyczące przebiegu badania.

Co to jest mammografia?

Mammografia to w pełni nieinwazyjna metoda diagnostyczna pozwalająca na obrazowanie zmian gruczołu piersiowego. To badanie piersi prowadzi do uwidocznienia wielu charakterystycznych zmian we wczesnym stadium rozwoju. W efekcie mammografia daje możliwość rozpoznania raka piersi oraz innych patologicznych zaburzeń zanim ujawnią się one klinicznie.

Mammografia odgrywa zatem istotną rolę w badaniach przesiewowych, wpływających na zmniejszenie umieralności z powodu raka piersi. Badanie mammograficzne wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie.

Czy mammografia jest bezpieczna?

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.

Jak przebiega badanie mammografem?

Podczas badania pierś umieszczana jest na specjalnej płycie urządzenia, a następnie uciskana przez drugą płytę. Uciśnięcie odpowiednio ułożonej piersi jest konieczne z kilku powodów: przede wszystkim pozwala na wyrównanie wszelkich, występujących w obrębie gruczołu zgrubień, dzięki czemu wszystkie tkanki w piersi stają się dobrze widoczne, dzięki uciskowi gęstość tkanek rozkłada się równomiernie, a to umożliwia precyzyjną ocenę gruczołu, eliminując ryzyko niewielkich nieprawidłowości, które mogłyby zostać zasłonięte.  Badanie mammograficzne trwa zaledwie kila minut i jest nieinwazyjne, przeprowadza się w pozycji stojącej, dla każdej piersi osobno.

Jak należy przygotować się do badania?

Samo badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, by wykonywać to badanie podczas pierwszych 10 dni od pierwszego dnia miesiączki.
Jeżeli wcześniej wykonywana była mammografia lub USG piersi, należy przynieść wyniki. 
Podczas mammografii ważny jest komfort, do wykonania zdjęć mammograficznych Pacjentka zdejmuje odzież osobistą od pasa w górę, dlatego zaleca się założenie wygodnej, dwuczęściowej odzieży. Ostateczny cel to minimalizacja stresu i maksymalizacja komfortu pacjentki. W dniu badania nie powinno się używać balsamów, kremów ani dezodorantów z talkiem.

Koniecznie należy poinformować swojego lekarza lub technika radiologicznego przeprowadzającego badanie, jeśli istnieje szansa, że jest się w ciąży.

Czy mammografia jest bolesna?

W trakcie wykonywania mammografii może być odczuwany niewielki ucisk na badanej piersi.
Będzie ona stopniowo uciskana przez plastikową płytę mammografu, z tego względu najlepiej przeprowadzać mammografię, kiedy piersi nie są nabrzmiałe i tkliwe. Aby zmniejszyć nieprzyjemne uczucie ucisku towarzyszące badaniu, nie należy wykonywać mammografii tuż po miesiączce.
Jeśli w trakcie zwiększania ucisku wystąpi nagła bolesność, koniecznie należy poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie.

Skąd wziąć skierowanie na badania?

W Polsce obecnie zaleca się, aby kobiety w wieku 45 - 74 lat poddawały się badaniom mammograficznym w ramach programu przesiewowego.

Przesiewowe badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania.
Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie w pracowni mammografii Szpitala Pomnik Chrztu Polski.

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które:

  • przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym
  • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
    • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka)
    • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

Osoby, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym, także mogą wykonać mammografię  na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (np. ginekologa, onkologa).

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz pełną  dokumentację chorobową np. wyniki poprzedniej mammografii, jeśli była wykonywana, USG, MR.

Czy na badanie należy się zarejestrować?

Na badanie należy zgłosić się osobiście w pracowni mammografii Szpitala Pomnik Chrztu Polski  lub zarejestrować  pod numerem telefonu: 
698 813 410

 

PRACOWNIA MAMMOGRAFII

Szpital Pomnik Chrztu Polski
ul. 3 Maja 37 (poziom -2)
62-200 Gniezno

Pracownia czynna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00

 

Rejestracja telefoniczna - tel.: 698 813 410

w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 15.00

 

Wydawanie wyników w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00

(osobiście lub za okazaniem upoważnienia pisemnego).

 

DOKUMENTY DO POBRANIA:

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z możliwości diagnostycznych nowego mammografu.