Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Rejestracja do poradni:

+48 61 222 81 82

Centrala:

+48 61 222 80 00

Wersje Językowe

Prezentacja systemu robotycznego DaVinci w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski

Prezentacja systemu robotycznego DaVinci w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski

 

 

27 listopada br. gościliśmy w naszym Szpitalu przedstawicieli firmy Intuitive Surgical (producenta) oraz Synektik S.A (dystrybutora) systemów robotycznych da Vinci w naszym Szpitalu

Oprócz prezentacji systemu oraz krótkiego wykładu Pana Profesora Jana Adamowicza, nasi goście oraz lekarze zabiegowi naszego Szpitala mieli okazję samodzielnie przeprowadzić wirtualną operację za pomocą symulatora, który imitował zabieg prowadzony na robocie Da Vinci.

 

Jakie są korzyści z zabiegu wykonanego przy użyciu robota dla pacjenta?

Da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez 8 mm otwory. Dzięki temu po operacji ciało o wiele szybciej się goi, pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych czy ilość zażywanych środków przeciwbólowych. Zwłaszcza dla osób otyłych lub z wieloma chorobami współistniejącymi, zabiegi chirurgii robotycznej są bardzo wskazane. Przy zabiegach urologicznych (radykalna prostatektomia) zastosowanie chirurgii robotycznej zwiększa szanse na zachowanie pełnej sprawności oraz trzymanie moczu.

Jak wygląda robot?

Robot da Vinci składa się z trzech elementów: konsoli chirurga przy której siedząc lekarz wykonuje zabieg, wózka wizyjnego do którego podpięte są narzędzia i system 3D oraz robota który umieszczony jest bezpośrednio przy pacjencie z ramionami do których podpięte są wyspecjalizowane narzędzia i kamera.

IMG 7854 IMG 7856

 

Na czym polega przygotowanie i  szkolenia lekarzy?

Przeszkolenie muszą przejść zarówno lekarze chirurdzy jak i cały personel asystujący podczas operacji. Wszyscy uczą się  jak pracować wykorzystując robota oraz jak go obsługiwać. Wszystkie szkolenia kończą się uzyskaniem certyfikatu. Dla lekarzy konieczny jest egzamin potwierdzający osiągnięty poziom kompetencji. Takie szkolenia obejmują wizyty w innych ośrodkach, ćwiczenia na symulatorze, zabiegi wykonywane przy wsparciu  i pod nadzorem proktorów. Zanim lekarz otrzyma certyfikat upoważniający do samodzielnego używania robota musi wykazać, że zna wszystkie możliwości tego narzędzia. Proces edukacji chirurgów jest ujednolicony przez producenta firmę Intuitive na całym świecie. To oznacza, że Polscy chirurdzy są takimi samymi specjalistami w chirurgii robotycznej jak lekarze w Nowym Yorku czy innym miejscu na mapie świata.

System da Vinci w Polsce:

  • Obecnie jedyny w Polsce zwalidowany przez AOTMiT i MZ system chirurgii robotycznej.
  • Udokumentowane wykorzystanie w 200 procedurach medycznych
  • W Polsce ponad 200 chirurgów przeszło proces certyfikacji producenta firmy Intuitive
  • Do dziś w 35 polskich szpitalach wykonano ponad 11 tys. zabiegów w asyście da Vinci.

Źródło: materiały informacyjne Synektik S.A

 

IMG 7860

IMG 7862

IMG 7867