Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Rejestracja do poradni:

+48 61 222 81 82

Centrala:

+48 61 222 80 00

Wersje Językowe

Pierwsze przeszczepy mikrobioty jelitowej w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski.

Pierwsze przeszczepy mikrobioty jelitowej w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski.

flora jpg

 

Przeszczepienie mikrobioty jelitowej to nowoczesna metoda leczenia biegunki powodowanej przez oporne na antybiotyki szczepy Clostridioides difficile.

Do tej pory metoda ta stosowana była tylko w kilku ośrodkach w kraju.

Z uwagi na wysoką skuteczność, przeszczepienie flory jelitowej zostało uwzględnione w zaleceniach leczenia Clostridioides difficile po nieskutecznej antybiotykoterapii i w zakażeniach o ciężkim przebiegu.

Biegunka Clostridioides difficile, zwłaszcza powodowana przez bakterie oporne na antybiotyki, jest chorobą ciężką, wyniszczającą organizm. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wdrożenie tej nowatorskiej metody w Oddziale Wewnętrznym.

Sama procedura transplantacji mikroflory jelitowej polega na przeniesieniu kału zdrowego dawcy do przewodu pokarmowego biorcy. Od zdrowego dawcy, przebadanego według międzynarodowych wytycznych (m.in. na obecność patogennych bakterii, wirusów, grzybów oraz pasożytów), pobierana jest próbka kału, z której w warunkach laboratoryjnych izolowana jest flora jelitowa. Choremu podaje się roztwór „zdrowych” bakterii zawieszonych w soli fizjologicznej, podczas kolonoskopii lub gastroskopii lub za pomocą sondy żołądkowej.

Przeszczepienie mikrobioty jelitowej wykonujemy w Pracowni Endoskopii przy Oddziale Wewnętrznym naszego Szpitala poprzez bezpośrednie podanie preparatu do jelita cienkiego w gastroskopii. Pacjenci po przeprowadzeniu leczenia są bardzo zadowoleni, odczuwają zdecydowaną poprawę zdrowia i ustąpienie dolegliwości.