Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Rejestracja do poradni:

+48 61 222 81 82

Centrala:

+48 61 222 80 00

Wersje Językowe

KOS-zawał. Od diagnozy przez hospitalizację i rehabilitację do pełni zdrowia!

KOS-zawał. Od diagnozy przez hospitalizację i rehabilitację do pełni zdrowia!

306073863 513627144057193 1621527641253751928 n

 

Po pierwszych miesiącach działalności kompleksowej opieki kardiologicznej dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego, na sali konferencyjnej naszego Szpitala odbyła się konferencja prasowa pn. „KOS-zawał. Od diagnozy przez hospitalizację i rehabilitację do pełni zdrowia w ramach NFZ z Oddziałem Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski”.

KOS - Zawał to program przygotowany i refundowany przez Ministerstwo Zdrowia, obejmujący okres pierwszych dwunastu miesięcy od momentu opuszczenia szpitalnego oddziału.

W konfernecji oprócz Dyrekcji Szpitala udział wziął Pan Piotr Gruszczyński - Starosta Gnieźnieński, Pani Anna Jung - Wicestarosta Gnieźnieński, dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland, lek. Witold Gwizdała, ordynator Oddziału Kardiologii oraz personel oddziału. 

Wprowadzenie go oznacza jeszcze wyższy komfort i możliwości leczenia pacjentów kardiologicznych oraz zmniejszenie ryzyka występowania kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Placówka, która chce podjąć się takiego zadania, musi dysponować blokiem operacyjnym, pracownią do zabiegów naprawiających tętnice, poradniami, gdzie przyjmują kardiolodzy oraz zapleczem do rehabilitacji.

 

IMG 9601  IMG 9603

 

Mamy nowoczesny, prężnie działający oddział kardiologiczny oraz poradnie kardiologiczną, specjalistyczną pracownię hemodynamiki, zaplecze do rehabilitacji oraz znakomitych lekarzy. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Szpital Pomnik Chrztu Polski już od kilku tygodni aktywnie realizuje założenia programu KOS-zawał. Dla pacjenta oznacza to skoordynowaną, kompleksową, wielokierunkową opiekę, od momentu zdiagnozowania zawału i hospitalizacji przez rehabilitację kardiologiczną, monitorowanie jego stanu zdrowia, do wizyt w poradni i zakończenia leczenia. Opieka zakłada prowadzenie programu przez około rok. Udział w KOS-zawał dla pacjentów jest bezpłatny. Wszystkie elementy leczenia zapewnia i koordynuje nasz szpital – mówi Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnika Chrztu Polski.

 

Pacjenci, którzy przeszli ostre zespoły wieńcowe, mogą liczyć nie tylko na pomoc kardiologów interwencyjnych.

IMG 9609

Pan Dariusz - pacjent Odziału

 

 – Pacjentom brakuje wiedzy i świadomości, że po przebytym zawale konieczna jest radykalna zmiana stylu życia. Są pacjenci kardiologiczni, którzy po opuszczeniu szpitala nie kontynuują leczenia, nie umawiają się do poradni kardiologicznych, sami zmieniają wytyczony sposób leczenia, a nawet potrafią zaprzestać przyjmowania farmaceutyków. Warto pamiętać, że proces terapii często wymaga modyfikacji, dlatego pacjent na wielu płaszczyznach potrzebuje wsparcia medycznego – mówi Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski.

Ten model opieki to innowacyjne podejście do pacjentów kardiologicznych.

 – Pacjent kardiologiczny wychodząc ze szpitala ma już wyznaczony termin pierwszej wizyty koordynująco-kontrolnej, którą odbywa w ciągu 14 dni od opuszczenia oddziału. Podczas wizyty będzie miał wykonane badanie EKG serca i zlecone badania laboratoryjne. Otrzyma także wiedzę - zostanie poinformowany jak przyjmować leki, prowadzić odpowiedni styl życia oraz na co powinien zwracać szczególną uwagę. Bardzo ważne jest to, że pacjent dzięki programowi KOS-zawał ma wyznaczony zarówno plan, jak i miejsce rehabilitacji, która daje największą szansę na powrót do pełnej sprawności – mówi lek. Witold Gwizdała, ordynator Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland.

 

IMG 9594  IMG 9597

 

Świadczenia kardiologiczne w Szpitalu Pomnika Chrztu Polski realizowane są na oddziale Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland.

- Z satysfakcją informuje, że kolejny podmiot Grupy American Heart of Poland będzie realizował program KOS-zawał. Zwiększenie dostępności do programu kompleksowej opieki po zawale mięśnia serca jest jednym z celów zdrowotnych Grupy. Od wielu lat skutecznie ratujemy pacjentów po zawale mięśnia sercowego w ponad 20 ośrodkach medycznych w Polsce. Mamy wypracowane procedury postępowania w tak zwanej „złotej godzinie”. Naszą ambicją jest nie tylko uratować pacjenta, który zachorował na zawał, ale też ułatwić jego powrót do codziennej aktywności i zmniejszyć ryzyko kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego. Opieka realizowana w ramach tego programu w środkach medycznych Grupy American Heart of Poland jest bardzo dobrze oceniana przez pacjentów – wyjaśnia dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland.