Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Rejestracja do poradni:

+48 61 222 81 82

Centrala:

+48 61 222 80 00

Wersje Językowe

Innowacyjna operacja na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej

Innowacyjna operacja na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej

Resized 20220302 124632

 

2 marca na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Szpitala Pomnik Chrztu Polski wykonano innowacyjną operację przepukliny odbytniczej - rectocele. Operacja została wykonana przez prof. dr hab. n. med. Tomasza Kościńskiego w asyście zastępcy koordynatora dr n. med. Krzysztofa Karasia.

Pan prof. dr hab. n. med. Tomasz Kościński to wieloletni pracownik naukowy Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej w Poznaniu. Promotor leczenia chorób dna miednicy, zaparć stolca, niewydolności zwieraczy odbytu. Autor wielu pionierskich sposobów leczenia małoinwazyjnego chorób odbytu w tym przetok, ropni, przetok odbytniczo-pochwowych, wypadania odbytnicy czy hemoroidów.

Pan Profesor - mentor, nauczyciel, osoba o ogromnej wiedzy, przyjechał do szpitala w Gnieźnie, by podzielić się swoją wiedzą, przekazać umiejętności i swoje długoletnie doświadczenie gnieźnieńskim chirurgom.

Szpital Pomnik Chrztu Polski ma ambicje podjęcia współpracy z uczelniami wyższymi tj. z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz w Bydgoszczy. Chcemy aby z naszych doświadczeń i bazy lokalowej mogli korzystać studenci – przyszli lekarze.

Rectocele to patologiczne uwypuklenie przedniej ściany odbytnicy w kierunku pochwy, które jest skutkiem defektu anatomicznego powięzi odbytniczo-pochwowej. Pacjentki uskarżają się na ból i dyskomfort w obrębie krocza. Brak możliwości prawidłowego wypróżnienia, wymusza u chorych: konieczność wspomagania defekacji zarówno przez leki i lewatywy, czy w wyższym stadium, wywierania ucisku na odbyt wkładając palec do pochwy. Powoduje to dyskomfort psychiczny, wymusza ciągłe myślenie o toalecie, wpływa na codzienną aktywność oraz doprowadza do bolesnych stosunków płciowych.

Innowacyjność operacji polega na wszyciu materiału protetycznego w miejsce ubytku - operację wymyślił oraz zapoczątkował prof. dr hab. n. med. Tomasz Kościński.

Dziękujemy Panu prof. dr hab. n. med. Tomaszowi Kościńskiemu za nawiązanie współpracy, a tym samym umożliwienie doskonalenia umiejętności chirurgów i rezydentów naszego szpitala.